Vrtaná studna je dobrou cestou k zajištění dostatečného a následně i levného zdroje pitné i užitkové vody.
Když se rozhodnete, že se bez vrtané studny se neobejdete, čeká Vás mnoho přípravných prací a spousta byrokratické zátěže. Ovšem nevěšte hlavu, s naprostou většinou těchto starostí si poradíme za Vás. Zde je přehled toho, co jsme pro Vás schopni zajistit k úspěšnému dokončení Vašeho záměru:
Průzkumné vrty
Průzkumné vrty slouží k prozkoumání geologické stavby terénu a ověření údajů o podzemní vodě. Vrtné práce realizujeme za účelem hydrogeologického průzkumu nebo výstavby vrtaných studní. Provádíme je pomocí moderní technologie jádrového vrtání a v souladu s veškerou platnou legislativou. V rámci průzkumných vrtů zajišťujeme také vyhotovení závěrečné zprávy.
Průzkum za účelem zřízení studny
Průzkum za účelem zřízení nové studny slouží ke zjištění hloubky a umístění pramenů vody a jejich vydatnosti. Provádí se formou průzkumného vrtu, po kterém následují čerpací zkoušky a zhotovení závěrečné zprávy.
Postup při realizaci studny
Po provedení průzkumného vrtu přijdou na řadu hydrodynamické zkoušky, díky kterým lze ověřit vydatnost pramene. Vypracujeme finální zprávu o provedeném průzkumu a v ní zhodnotíme takové aspekty jako hydrogeologické podmínky vrtu nebo například stav vzhledem k okolním vodním zdrojům.
Zkoušky potřebné ke stavbě studny
jednorázová stoupací zkouška – orientační zkouška po provedení vrtných prací
čerpací zkouška – provádí se od jednoho do cca 14 dní dle požadavku investora
Geologický průzkum
Geologické průzkumy se provádí v místech, kde je potřeba zjistit geologické informace o podloží. Nejčastěji slouží jako podklad k projektové dokumentaci pro založení stavby. Nabízíme vám kompletní geologický servis pro vaše stavební projekty.
Co je výstupem geologického průzkumu?
Po provedení hydrogeologického průzkumu speciální technologii jádrového vrtání je vystavena závěrečná zpráva, která posuzuje využitelnou vydatnost vrtu, jakost podzemní vody a také vliv odběru jímané vody na vodní zdroje v nejbližším okolí.
Garantované vyhledávání vodního pramene
Naším cílem je realizovat studny, které se pro vás stanou synonymem dlouhodobě výhodné investice. Na vyhledání vydatného pramene vody si dáváme velice záležet.
Čerpací technika pro vrtané studny
Stejně kvalitní jako naše služby jsou i komponenty, které do vrtaných studní instalujeme. Pokud realizujeme dodávku studny na klíč, volíme čerpací techniku značky Grundfos. Splňuje totiž parametry nejvyšší jakosti a dlouhé životnosti.
Jak probíhá montáž čerpadla do vrtané studny?
Podle hloubky vrtu a požadavků na vydatnost studny vám navrhneme optimální čerpací techniku, odpovídající vašim potřebám a možnostem. Čerpadlo odborně nainstalujeme a po provedení čerpací zkoušky uvedeme vrtanou studnu do provozu. S fungováním čerpacího zařízení vás navíc podrobně seznámíme.
Projekty, stavební povolení
Před započetím vrtných a studnařských prací je nezbytné počítat s projekční a legislativní přípravou. Pokud si od nás necháte zrealizovat studnu, postaráme se o veškeré podklady. V co nejkratším termínu a dle platného právního řádu pro vás zajistíme veškerá potřebná povolení včetně projektu studny. Pro váš dokonalý komfort vás plně zastoupíme při jednáních na úřadech a odborech.
Projekty
Projektovou dokumentaci i posudky zpracovává zkušený odborník. Před započetím vrtných prací je potřeba obstarat mimo jiné projektovou dokumentaci a hydrogeologický posudek. Veškeré tyto dokumenty pro vás rádi zajistíme.
Alfa a omega projektové dokumentace
Projektová dokumentace vrtané studny musí obsahovat dvě části. Jedná se o část vodohospodářskou, která musí být ověřena autorizovaným projektantem způsobilým v oboru vodohospodářství, a dále pak část hydrogeologickou. K projektu vrtané studny je tedy potřeba zpracovat hydrogeologické posouzení. Toto posouzení musí být rovněž ověřeno, v tomto případě autorizovaným hydrogeologem.
K čemu přesně slouží hydrogeologický posudek?
Hydrogeologický posudek zpracováváme za účelem vyhledávání a optimalizace přítoků podzemních vod s ohledem na okolní studny. Jedině tak vám v případě stavby nové vrtané studny můžeme garantovat 5letý přítok vyhledaných podzemních vod.
Stavební povolení
Složitou administrativu pro vás rádi vyřídíme. Plně vás zastoupíme při jednáních na odborech a úřadech, aby vrtání studny mohlo začít.
K používání studny je vždy nutné stavební povolení
Vrtané i kopané studny jsou vodní díla, která slouží k jímání podzemní vody. Povolení ke stavbě studny smí vydat pouze speciální stavební (vodoprávní) úřad nebo odbor životního prostředí.
Přenechte veškerou administrativu na nás.
Víme naprosto přesně, co je potřeba v případě stavby nové studny. Po získání všech potřebných závazných stanovisek a souhlasů přichází na řadu společné povolení příslušného vodoprávního úřadu – povolení k odběru podzemních vod a stavební povolení ke stavbě studny. Ať už se jedná o studny pro domácnosti či pro jiné než domácí účely, vodoprávním úřadem bývá obvykle odbor životního prostředí pověřeného obecního úřadu nebo obecního úřadu s rozšířenou působností.
Dokončovací práce
Vrty, které jsou provedeny za účelem zřízení studny, mohou být ukončovány takzvaným – zhlavím. Jedná se o šachtu, která je provedena obvykle do hloubky 1500 mm pod terénem. Vodotěsné tělo šachty umožňuje pohodlnou instalaci čerpadla, filtru, vodoměru, výpustí, armatur, závlahových systémů a podobně.
Existuje plastová a betonová varianta zhlaví.
Plastové zhlaví je dodáváno jako celek, jeho umístění k vrtu obvykle nevyžaduje rozsáhlejší těsnění. Jsou varianty samonosné, které se již jen obsypávají štěrkem, případně šachty k obetonování, které je nutno ješte zafixovat betonovou vrstvou kolem.
Betonové zhlaví se skládá z betonových skruží průměr 1000 mm, u tohoto zhlaví se provádí jílové těsnění, aby nedocházelo k průsaku povrchových vod do zhlaví.
Čištění studní
Bezproblémový provoz kopaných studní vyžaduje pravidelnou údržbu doplněnou o kontroly kvality vodního zdroje. V případě, že se výrazně zhorší vlastnosti čerpané vody anebo dojde k poklesu vydatnosti studny, je potřeba přistoupit k čištění a dezinfekci studní.
Kontrolu studny je nutné provést také v situaci, jestliže se studna po delší době opět začíná využívat. Prvním krokem k vyčištění studny je vyčerpání veškeré vody, která se v ní nachází. To se provádí pomocí speciální techniky. Dále je potřeba manuálně odstranit veškeré sedimenty, kal a staré štěrkové lože z jejího dna. Pokud na dně studny říční štěrková vrstva chybí, založí se nová o hrubosti 8-16 mm. Aby se zamezilo případnému prosakování dešťové a povrchové vody, je potřeba utěsnit spáry mezi studničními skružemi. Z toho důvodu se skruže vytírají speciálním cementovým přípravkem.
Po fázi čištění následuje samotná dezinfekce studny. K tomuto účelu se používá speciální dezinfekční prostředek. Kromě čištění a dezinfekce studní nabízíme rovněž výměnu sacích košů, svrchní skruže či zákrytové desky. Provedeme také montáž ručních pump a sacích potrubí. V rámci studnařských prací nabízíme rovněž instalaci ventilační hlavice. Zhotovíme nové jílové těsnící vrstvy. Prostřednictvím akreditované laboratoře zajistíme případně i orientační testy – rozbory vody.